Kök Hücre Tipleri Nelerdir?

Kök Hücre Tipleri Nelerdir?

Kök Hücre Tedavisi ile ilgili son yıllarda oldukça fazla haber çıkmaktadır. Kök Hücre Nedir? Kök Hücre Tipleri Nelerdir? Kısaca bunlardan söz edelim.

Kanıta dayalı tıp alanındaki gelişmeler özellikle ortopedik yaralanmaların patofizyolojisi ve hastalıkların ilerlemesinin sonuç üzerine olan etkisini merak konusu haline getirmiştir.

Geleneksel tedaviler her zaman yaş gruplarına, mesleklere yada hasta beklentilerine cevap verememektedir. Bu sebeple hastaya özel tedavi stratejileri oluşturulmaya çalışılmakta ve hastaların tedaviden alacakları sonuçlar iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

İşte bu sebeple son yıllarda doku mühendisliği ve kök hücre gibi tedavileri içinde bulunduran rejeneratif tıp uygulamalarının kullanımı giderek artmaktadır.

kök hücre tipleri nelerdir
Kök hücre nedir?

Kök Hücre Tipleri

Kök hücre tedavisi ile ilgili bir çok farklı hücreden söz edilmekte ve bu da hastalar açısından kafa karışıklığına yol açmaktadır. İsterseniz kök hücre tedavisinde sözü edilen hücreleri kısaca özetleyelim.

Kök hücre: Çoğalma, kendini yenileme, diğer özellikli hücrelere (kemik, kıkırdak, kas gibi) dönüşme özelliği ve dokuları tamir etme özelikleri bulunan değişmemiş saf hücre.

Totipotent hücre: Bu tip hücreler vücuttaki bütün hücrelere dönüşebilir ve aynı zamanda ekstra embriyonik ve plasental hücreleri oluşturabilir. Embriyonun erken dönemlerindeki hücreler bilinen tek totipotent hücredir ve etik sebeplerle klinik kullanımları yoktur.

Pluripotent hücreler: Bu tip hücreler üç farklı hücre tabakasının (endoderm, ektoderm, mezoderm) hücresine de farklılaşma gösterebilir. Embriyonun blastokist evresinden sonraki ileri evresindeki hücreler pluripotent hücrelerdir.

Multipotent hücreler: Bu tip hücreler birden çok hücre tabakasına farklılaşabilse de hepsine farklılaşamaz. Erişkin kök hücreleri ve kordon kanı hücreleri multipotent hücrelerdir.

Bu hücrelerin tamamı kök hücre tedavisi için uygun değildir. Kök hücre tedavisi için biz ortopedide multipotent hücreleri tercih ediyoruz. Bu hücreler göbek altı yağ dokumuzda ve kemik iliğimizde oldukça fazla miktarda mevcut.

Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıntılı bilgi, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kök hücre nasıl elde edilir? Etki mekanizması nedir?

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.