Kök Hücre Nedir?

Kök Hücre Nedir?

Kök hücre ile ilgili son yıllarda yapılan çalışma sayısı oldukça artmıştır. Özellikle ortopedide kök hücre kullanım alanları ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmış olup kök hücrenin ortopedide kullanımı ile ilgili gelişmeler heyecan vermektedir…

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda doğumdan ölüme dek hazırda beklemekte olan ve vücudun her hücresine değişme potansiyeline sahip olan yedek hücrelerin uygun yöntemlerle elde edilip ihtiyaç duyulan bölgelere uygulanmasıdır.

Ortopedide Kök Hücre
Kök Hücre Tedavisi bir çok ortopedik hastalıkta, özellikle de kireçlenme tedavisinde kullanılabilmektedir.

Ortopedide kullandığımız kök hücreler mezenşimal kaynaklı kök hücre (MKH) olarak adlandırılmaktadır. Bu özel alt grup kök hücreler özellikle kıkırdak, kemik, bağ ve kas gibi hücrelere dönüşme potansiyeline sahiptir.

Ortopedide kullandığımız mezenşimal kök hücrelerin elde edilme yöntemleri ayrı bir konudur. Kabaca kemik iliğinden ve yağ dokudan elde edilebildiklerini söyleyebiliriz. Her iki yöntemin de farklı avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte birbirlerine karşı belirgin bir üstünlükleri yoktur. Tercih edilen yöntem tamamen hekimin insiyatifindedir.

Ortopedide Kök Hücre Kullanım Alanları Nelerdir?

-Diz eklemi başta olmak üzere her türlü eklem kireçlenmesinin ameliyatsız tedavisi

-Dizde menisküs yırtığı, çapraz bağ kopması durumunda bu yapıların onarımını sağlamak yada yapılan ameliyatların başarı oranını arttırmak için

-Kaynamayan kemik kırıklarında kaynamayı sağlamak için

-Kondromalazi patella gibi diz eklemindeki kıkırdak problemlerinde yada bölgesel kıkırdak hasarlarında Kök Hücre Tedavisi kullanılabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kök Hücre ile ilgili YouTube kanalımdaki video için tıklayınız…

Kök Hücre nasıl elde edilir? YouTube videosu için tıklayınız…

Diz kireçlenmesi olan bir hastanın Kök Hücre uygulaması ile ilgili YouTube kanalımdaki video için tıklayınız…

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.