Halluks Valgus (Hallux Valgus) Nedir?

Halluks Valgus (Hallux Valgus) Nedir?

Halluks Valgus hastalığı, ayak başparmağının dışa dönmesi ve iç kısımda ağrılı çıkıntı oluşmasıdır. Bu hastalık tek bir rahatsızlıktan ziyade birden fazla rahatsızlığın bir araya gelmesi ile oluşur.

Sıklıkla diğer parmaklarda da şekil bozuklukları oluşur. Başparmağın dışa dönmesi arttıkça yanındaki parmakların altına girer ve o parmaklarda çekiç parmak adını verdiğimiz şekil bozukluğuna sebep olur. Özellikle 2. ve 3. parmaklarda ağrılı nasırlaşmaya yol açar. İlerlemiş halluks valgus hastalarında ayakta yayılma ve buna bağlı 5.parmakta da şekil bozukluğu ve parmak çıkıntısı oluşur.

Halluks valgus hastalığının iki tipi vardır. Birincisi ileri yaşta görülen tip, ikincisi genç yaş hatta çocuklukta görülen tiptir.
Kadınlarda çok daha sık görülmektedir. Hastaların önemli bir bölümünde ailede de benzer rahatsızlık vardır. Biz buna genetik yatkınlık deriz.

Halluks valgus hastalığının sık görüldüğü durumlar arasında genetik yatkınlık, düz tabanlık, bağ esnekliği, romatoid artrit, serebral palsi hastalıkları sayılabilir. Bununla birlikte özellikle ileri yaşta görülen halluks valgus tipinde en önemli sebep uzun süreli dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesidir. Ülkemizde erkeklerin giydiği dar burunlu kösele ayakkabılar da erkekler için ülkemize özgü bir risk faktörüdür.

Halluks Valgus Tedavi Seçenekleri:

Halluks valgus tedavi seçeneklerini ameliyat dışı ve ameliyat olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Halluks valgusun ameliyat dışı tedavi seçeneklerinde ayak parmağındaki şekil bozukluğunun ilerlemesini engelleyecek parmak arası silikon makaralar, halluks valgus gece atelleri, botoks uygulamaları ve ayağın rahat edeceği ayakkabı seçimleri sayılabilir. Halluks valgus’ta botoks uygulaması yeni kabul görmeye başlayan bir işlemdir. Tedaviden ziyade hastalığın ilerlemesini engeller.

Halluks valgusun ameliyatı ise oldukça tecrübe isteyen bir konudur. Özellikle diğer parmaklarda da şekil bozukluğu başladıysa, halluks valgus ağrılı bir hal aldıysa, kozmetik olarak kişiyi çok rahatsız edecek yada ayakkabı giymesini engelleyecek kadar ilerlemiş bir şekil bozukluğu varsa ameliyat önerilir.

Yapılacak işlem tek bir ameliyattan ziyade her hastanın şekil bozukluğu için özel olarak planlanan bir ameliyatlar bütünüdür. Tek bir yumuşak doku müdahelesi ile ameliyat bitebilmekle birlikte Sindirella cerrahisi dediğimiz ayaktaki birçok şekil bozukluğuna aynı anda müdahale edilen ,kemik düzeltmelerini de içeren çok daha geniş bir cerrahi de yapılabilmektedir. Halluks valgus hastalığı için tanımlanmış yüzden fazla cerrahi teknik vardır.

Halluks valgus ameliyatlarında tespit için kullanılan plak ve vidalar da yapılan ameliyat kadar önem taşır. Ben ameliyatlarımda kuvvetli kemik tespitine izin veren titanyum implantlar tercih etmekteyim. Bu implantlar ömür boyu vücutta kalabilecekleri gibi hastanın istemesi durumunda 3-4 ay sonra küçük bir işlemle çıkartılmaları da mümkündür. En çok merak edilen soruya da açıklık getirelim. Günümüzde vücuda koyduğumuz diğer bir çok implant gibi bu plak ve vidalar da metal dedektörlerinden geçişte hiç bir sorun teşkil etmez ve MR uyumludur. Sanıldığı gibi vücudun implantı kabul etmemesi de söz konusu değildir.

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci:

Halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme, yapılan ameliyata göre değişebilmektedir. Hangi ameliyat yapılmış olursa olsun hastaların haftalarca ayaklarının üzerine basmaması kesinlikle söz konusu değildir.

Hastalar ameliyattan hemen sonra kontrollü bir şekilde ayağa kalkabilir. Ev içerisinde hareket edebilir. Eğer sadece yumuşak doku ameliyatı yapıldıysa 1 hafta içinde kişi günlük rutinine, eğer oturarak çalışıyorsa işine dönüş sağlayabilir.
Eğer kemik ameliyatları da yapıldıysa bu süre biraz daha uzun olacaktır. Her iki işlemde de estetik dikiş yapıldığı için kontrollerde sadece şişlik durumuna bakılır ve hastanın ağrısı değerlendirilir. Dikiş alınmasına gerek yoktur. ilk kontrolden sonra yani ameliyattan 1 hafta 10 gün sonra duş alınabilir.

Halluks valgus için özel olarak üretilen ameliyat sonrası halluks valgus ayakkabılarıyla bu süreci çok daha konforlu geçirmek mümkündür. Bu ayakkabıları internetten bulabilirsiniz. Ameliyatta girerken yanınızda getirmenizi özellikle öneririm.

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.