Diz Artroskopisi

Diz Artroskopisi

Diz artroskopisi, diz ağrısı olan hastalarda hem tanı hem de tedavi olacağı sağlayan cerrahi bir tekniktir. Bu cerrahi teknikte dizinize yapılacak çok küçük kesiler üzerinden artroskop denilen minik bir kamera diz içerisine gönderilir. Bu kamera ile dizinizin içerisi olduğu gibi ekrana yansır. Bu sayede daha önce muayene, röntgen ve MR ile koyulan ön tanıların doğruluğu teyit edilir, gözden kaçan başka problemler olup olmadığı kontrol edilir ve bütün problemlere yönelik tedavi işlemleri yapılır.

Diz artroskopisi işleminin diğer bir çok cerrahiye göre çok daha az riskinin olması ve ameliyat sonrası iyileşmenin hızlı ve kolay olması en büyük avantajlarıdır.

Sıklıkla iyileşme süresi ve ameliyattan alınacak sonuç, dizdeki probleme ve yapılan işleme göre değişiklik gösterir.

Neden Diz Artroskopisi Olmalıyım?

Eğer uzun süredir geçmeyen diz ağrınız varsa diz artroskopisi olmanız gerekebilir. Şikayetinizin sebebi yapılan muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konulmuş olabilir yada sebebi bilinmiyor olabilir. Her iki durumda da sizi diz artroskopisine almamız gerekebilir. Artroskopi ortopedi hekimlerinin üçüncü gözü gibidir. Diz artroskopisi ile tanısını koyup tedavi edebildiğimiz hastalıklar:
Ön ve arka çapraz bağ kopmaları
Menisküs yırtıkları
Diz kapağı uyumsuzlukları
Kıkırdak hasarları
Diz içerisindeki serbest cisimler
Baker kistleri
Diz içi kırıklar
Sinovit
Diz içi yumuşak doku tümörleri

Diz artroskopisi ameliyatı dizdeki probleme göre değişebilmekle birlikte 30 dakika ile 90 dakika arası sürmektedir. Genellikle günübirlik yapılır yada 1 gece hastanede yatış gerektirir.

Eğer dizinizdeki menisküs dikildiyse, kıkırdaklarınıza yenileme işlemi uygulandıysa, çapraz bağ ameliyatı olduysanız bir süre dizinizin üzerine basmamanız gerekebilir. Bu süre yapılan işleme göre belirlenir. Her hasta için farklı olabilir.

Eğer sadece menisküs yırtığınız temizlendiyse yada diz içerisindeki serbest isim çıkarıldıysa o zaman ameliyattan hemen sonra dizinize yük verebilirsiniz. Normal hayatınıza dönüşünüz 1-2 haftalık bir zaman gerektirir.

Ben hastalarımdan hemen her zaman diz artroskopisi öncesi diz çevresi kasları kuvvetlendirici egzersizlere başlamalarını ve ameliyat sonrası da bu egzersizlere devam etmelerini istiyorum.Profesyonel sporcularda mutlaka spor terapisi ile yapılan spora yönelik kuvvetlendirme öneriyorum.

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.