Diz Kireçlenmesinde Ameliyat Dışı Tedavi

Diz Kireçlenmesinde Ameliyat Dışı Tedavi

Özellikle erken dönemlerde diz kireçlenmesinde ameliyat dışı tedavi oldukça yüksek oranda başarı sağlıyor. Bu tedavilerle hem şikayetler geriliyor hem de kireçlenmenin ilerlemesi yavaşlıyor. Bu sayede çoğu hasta ameliyat ihtiyacı olmaksızın hayatlarına devam edebiliyor. Diz kireçlenmesinde ameliyat dışı tedavi hastalar açısından da daha çok tercih ediliyor.

Diz kireçlenmesinde ameliyat dışı tedavi yöntemleri nelerdir?

Fizik tedavi : Diz çevresi kasların kuvvetlendirilmesi ile dize binen yükler azalır. Daha rahat hareket sağlanır.

Kilo verme : Verdiğiniz her bir kilo dizler üzerinden 6 kilo yük kaldırır.

Hyaluronik asit : Horoz ibiği diye bilinen dize kayganlık sağlayan bir madde. Sürtünmeyi azaltarak kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatır.

Diz içi PRP yani kanınızdan hazırlanan serum : PRP içeriğindeki iyileştirici proteinler özellikle diz eklemi ağrısını azaltmada etkilidir.

PRP Uygulaması
PRP uygulamaları 3 hafta ara ile 3-4 seansta ağrıda ciddi rahatlama sağlayabilir.

SVF yani göbek altı yağ dokudan hazırlanan kök hücreden zengin bir madde : Dizdeki kıkırdak hasarlarının onarılmasında çok etkilidir. Bütün tedaviler içerisinde yeni doku oluşumu sağlayan tek tedavidir.

Polimer enjeksiyonu : Diz kıkırdaklarına yapışarak iki kıkırdağın birbirine sürtmesini engeller. İleri evredeki kireçlenmelerde de ameliyatı geciktirmek için kullanılır.

RF Ablasyon
Radyofrekans ablasyon tedavisi
ile ağrı yapan sinir uçları yakılır.

Biyopolimer enjeksiyonu : SVF (kök hücre) ve PRP ile birlikte uygulanarak bu tedavilerin etkinliğini arttıran bir enjeksiyondur.

Radyofrekans ablasyon : Ağrı yapan sinirlerin yakılarak ağrının ortadan kaldırılması. Etkisi 6 ay ile 18 ay arası devam eder.

Kortizon enjeksiyonu : Geçici olarak ağrının baskılanmasını sağlar. Etkisi 3-6 ay kadar sürer. Sık yapıldığında kendisi de kıkırdak hasarı sebebi olabilir.

Yukarıda saydığım tedavi alternatiflerinin biri yada bir kaçı bir arada diz kireçlenmesi tedavisinde kullanılabilir. Ameliyat kararı ancak bu tedavilerden yarar görmeyen hastalarda son seçenek olarak hastaya sunulmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için mutlaka uzman hekiminize başvurun.

Op.Dr.Burak Önvural / İZMİR

İletişim: 0532 285 94 51

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.