Ameliyatsız Diz Ağrısı Tedavisi, Radyofrekans Ablasyon Uygulaması

Ameliyatsız Diz Ağrısı Tedavisi, Radyofrekans Ablasyon Uygulaması

Ameliyatsız diz ağrısı tedavisi özellikle ameliyat olmak istemeyen hastalar yada ameliyatı ötelemek isteyen hastalar için önem taşımaktadır…

Radyofrekans Ablasyon uygulaması ile ameliyatsız diz ağrısı tedavisinde yaklaşık 5 sinir geçici olarak uyuşturulur.

Ameliyatsız diz ağrısı tedavisi seçenekleri içerisinde Radyofrekans Ablasyon (RFA) uygulaması son zamanlarda kullanılmaya başlanan etkin bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız diz ağrısı tedavisi için önerilen Radyofrekans Ablasyon uygulamasında dizin ağrı duyusunu alan sinirler özel iğne uçları ile bulunarak geçici olarak uyuşturulur ve ağrı ortadan kaldırılır.

Radyofrekans Ablasyon uygulaması ağrının derecesine ve süresine göre 1 ile 4 seans arası uygulanır. Etkisi 6 ay ile 18 ay arası devam eder.

Hangi hastalar radyofrekans ablasyon uygulaması için uygundur?

Ameliyatsız diz ağrısı tedavisi için yapılan Radyofrekans Ablasyon uygulaması erken dönemde diz kireçlenmesi olan hastalarda, kireçlenme dışı diz çevresi ağrılarında ve ileri seviye diz kireçlenmelerinde ameliyatı ötelemek amacı ile tercih edilir.

Radyofrekans Ablasyon tedavisi diz ameliyatı sonrası devam eden ağrıyı tedavi etmek için de kullanılır.

Çoğu zaman diz içi PRP, hiyaluronik asit yada ağrı kesici ilaç enjeksiyonları ile beraber kullanılır.

Aşırı kilolu hastalarda zayıflama sürecinde hareketle oluşan ağrıları önleme amaçlı, fizik tedavi ve egzersizle beraber kullanılır.

Diz protez ameliyatı olan ve ağrısı devam eden hastalar da Radyofrekans Ablasyon uygulamasından yarar görür. Fizik tedavi ile kasları kuvvetlenene kadar ağrısız bir dönem elde ederler.

Diz çevresinde enfeksiyonu olan hastalar ise Radyofrekans Ablasyon uygulaması için uygun değildir.

Yorum Bırak

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır.